Kursy doszkalające

Kurs doszkalający prowadzony jest analogicznie do kursu na patent żeglarza. Dwa razy dziennie wychodzimy na wodę, by doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonych żeglarzy. Oprócz zwykłej manewrówki, szczególną wagę przykładamy do doskonalenia umiejętnościzwiązanych z podchodzeniem do kei, cumowaniem, stawaniem na kotwicy, cumowaniem na bindudze, kładzeniem i stawianiem masztu, pływanie kanałami, rozpoznawanie i interpretowanie oznaczeń na wodzie i lądzie, praktycznego interpretowania przepisów prawa drogi. Jeśli równocześnie odbywa się kurs na patent żeglarza, uczestnik kursu doszkalającego ma prawo do brania udziału w wykładach z teorii.

Kurs rozpoczynamy w niedzielę o godzinie 1700, a kończymy w piątek o 1700. Codziennie realizowane są dwa bloki zajęć praktycznych: przed i po południu. Na tych zajęciach wszyscy będą mieli możliwość opanowania wszelkich czynności niezbędnych do bezpiecznego kierowania jachtem żaglowym. Zajęcia teoretyczne odbywają się również w dwóch blokach. Blok poranny to teoretyczne przygotowanie do zajęć praktycznych. Blok wieczorny obejmuje dwugodzinny wykład z kolejnych przedmiotów egzaminacyjnych.

Dobry żeglarz ma dobrą wiedzę. Niecenioną pomocą w jej opanowaniu jest literatura w postaci książek, np. „Żeglarz jachtowy” lub „Żeglarz i sternik jachtowy”. Obydwie pozycje są do nabycia na miejscu. Trudno jest jednak opanować całą potrzebną wiedzę w tak krótkim czasie. Sugerujemy kupienie podręcznika przed kursem i samodzielne, choćby jednokrotne, przeczytanie go. Doświadczenie uczy, że kursanci, którzy w ten sposób podchodzą do kursu o wiele łatwiej zdają egzamin, prezentując znacznie wyższy poziom wiedzy i umiejętności.

Akwen

Ogonki Warunki szkoleniowe na jeziorze Święcajty są bardzo dobre. To duży obszar wody leżący w zasadzie na krańcu Wielkich Jezior Mazurskich. Zagląda tam mało jachtów. Akwen położony jest z dala od szlaków floty mazurskiej, dzięki czemu kursanci mogą z dala od tłoku bardziej skupić się na opanowaniu sztuki żeglowania z dala od tłoku. Port jest schowany za półwyspem i osłonięty od wiatrów zachodnich i północnych, które przeważnie wieją w tym miejscu. Sprzyja to swobodnemu ćwiczeniu różnych manewrów portowych.

Jachty

Ćwiczyć będziemy na kilku modelach jachtów, głównie na bardzo zwrotnych jachtach typu tango. Wyposażone są w silniki zaburtowe.

Lokalizacja

Uczestnicy szkoleń będą mieszkali na jachtach zacumowanych w ośrodku szkoleniowym. Są w nim porządne sanitariaty z prysznicami oraz stołówka, która zapewni nam całodzienne wyżywienie.

Kadra

Kadrę szkoleń stanowią doświadczeni instruktorzy PZŻ, którzy stwarzają każdemu chętnemu możliwości nauczenia się trudnej sztuki żeglowania. Kierownikiem Wyszkolenia Żeglarskiego będzie kj Instruktor Żeglarstwa Krzysztof Sieradzki.

Dzień pierwszy – czynności żeglarskie i manewry proste

Doskonalimy technikę wiązania węzłów, budowy I obsługi jachtu, zasad bezpieczeństwa na wodzie, manewrowania jachtem na silniku, podejście do kei na silniku. Doskonalimy odpadanie i ostrzenie oraz zwrot przez sztag i stawanie w dryfie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *